Tengerimalac & Nyuszi

Ha szereted a nyuszikat és a tengerimalacokat,itt a helyed! Nézd végig hirdetéseinket,és képeinket! Remélem tetszik az oldal!Ittmegtalálod a legolcsóbb tengerimalac hirdetést,illetve nyuszi hirdetést! (ami nem mindig van,de időbenszólok )

 

Lássuk a nyúl tartását! (törpenyúl)

 nyuszi9.jpg

 

Élettartam: 6 - 8 év

Elhelyezés: - minimum fél négyzetméteres, jól szellőző, széna ráccsal, etető - itató edénnyel ellátott, könnyen tisztán tartható ketrecben. A ketrec elején legyen ajtó, amin a nyuszi visszajárhat piszkítani az általa kijelölt sarokba. A ketrecet tegyük a lakás aránylag nyugodt helyére.Ne legyen melegebb 25 celsius fok - nál. A meleget a nyuszik nehezen viselik. Óvjuk a huzattól, és a tűző naptól. A lakásban ne hagyjuk felügyelet nélkül szabadon sétálni, mert minden dologgal szaglás és ízlelés útján ismerkedik, így kíváncsisága kárt okozhat nekünk, és veszélyes lehet számára is.


Táplálkozás: - a nyuszi fő tápláléka a szárított fűfélékből álló széna , a lucerna alapú őrölt magvakból összepréselt zöld színű nyúltáp és víz. Ez számára egészséges táplálék.

- Fél éves kor alatt különösen érzékenyek a túl friss vagy vizes zöldség fogyasztására. Fokozatosan szoktassuk az emésztő rendszerét, a lágyeleséghez.

- A nyuszi előtt mindig legyen széna és víz!

- Reggel és este kapjon egy marék nyúltápot.

- Mérsékelt mennyiségben mindig adjunk zöld féléket.

- Egy ásványi nyalósó mindig legyen kifüggesztve a nyúl ketrecében. A vizébe is érdemes vitaminokat csepegtetni.

- A szopókás nyúl itató praktikus és higiénikus megoldás.

- Folyamatos rágási igényét ki kell elégítenünk pl. rágófával, fogkoptatóval stb.

 

Beszoktatás, kapcsolattartás: - Első napokban, amíg megszokja az új környezetét, hagyjuk a nyuszit, a lehető legtöbbet a ketrecében egy nyugodt helyen.

- A nyuszit egyik kezünkkel a hóna alatt, másikkal a kis popsija alá nyúlva emeljük fel és tegyük az ölünkbe.

- A nyuszi homlokát simogatva tudunk leginkább a bizalmába férkőzni. Közben beszéljünk hozzá szeretettel.

- A nyuszik szeretik maguk meghatározni, hogy mikor bújnak hozzánk. Szeretnek az ölünkben tartózkodni.

- A nyulaknak szükségük van a mozgásra, ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen kiengedjük őket ketrecükből.

- Nagyon kedves, bohókás kis állatok, és képesek jól beilleszkedni a család életébe.

 

Veszélyforrások: - A nyuszik érzékenyek a szorongatásra, nyúzásra, ezért pici gyermekeinknek meg kell mutatnunk, hogyan szabad bánni egy ilyen törékeny kis jószággal.

- A szobanövények többsége mérgező! Helyezzük legalább 80cm - es magasságba.

- Forró autóban a nyuszi pár perc alatt hőgutát kap!

- Az éjszakára kertben hagyott nyuszit ketrecből is kiszedik a ragadozók!

- Védjük a nyuszit a szúnyogok támadásától, mert a mixomotózis nevű halálos kimenetelű betegséget terjesztik. Van védőoltás, mely egy évig véd.

 

Házinyúl fajták

A domesztikáció során a nyúl bizonyos változásokon ment keresztül, mind morfológiailag, mind viselkedéstanilag. Ez alapján megkülönböztetünk:

* Óriás fajta
* Közepes testű fajta
* Kistestű fajta
* Törpe fajta
* Rex fajta
* Hosszú szőrű fajta

Törpenyúl fajták

A törpe fajták közé azokat a nyúlfajtákat soroljuk, amelyek kifejlett kori élősúlya 1,00-2,00 kg között van. Apró termetükből adódóan gazdasági jelentőségük elenyésző. Hobbiállatként azonban manapság igen nagy népszerűségre tettek szert. Szinte minden állatboltban találkozhatunk velük. Mielőtt azonban úgy döntenénk, hogy lakásunkat egy törpenyúllal osztjuk meg, nagyon sok szempontot kell figyelembe vennünk. Lássuk most ezeket.

Holland törpenyúl

Származás:

Az 1880-as években egy holland tarka alomban (Lengyel és a Holland fajta keresztezésével) tűnt fel egy hófehér, piros szemű, sokkal kisebb súlyú nyúl. Mutáció volt, ami a törpeség génjét hordozta. Ez volt a holland törpe kiinduló őse. Az egyik legrégebbi, de mindenképpen a legismertebb törpe fajtát először Angliában mutatták be. Színben kezdetben csak a fehér létezett, piros szeműt HERMELINnek nevezték. Innen ered mai elnevezésük is. Később egy másik típus is létrejött, fehér, kék szemmel (az akkori Kelet Németországban az 1900-as évek elején), majd csak ez után kezdték a színeseket is tenyészteni.

Házi kedvencként való tartásuk elég új keletű, hiszen csak az 1900-as évek közepén jelentek meg a családok otthonaiban.
Testfelépítés és küllem

A holland törpenyúl a legkisebb termetű törpenyúl, mely jelentősen eltér alkatban az egyéb nyúlfajtáktól. A holland törpenyúl testtömege 0,7-1,5 kg között elfogadott.

A fej viszonylag nagy, erőteljes pofákkal, rövid, fölfelé álló maximum 5 cm-es, hegyüknél elkeskenyedő jól szőrözött fülekkel. Szemei nagyok és kidülledők. A nyak rövid, alig látható. A test rövid, hengeres, a vállak szélesek. A mellső lábak rövidek és finomak. A farok nagyon rövid és szorosan simul a törzshöz. A karmok egyszínűek, a világos szőrzethez átlátszó, a sötét színezethez sötét a megengedett.
Szőrzet, színezet

A szőrzet puha, rövid, fényes, sűrű, ún. „rollback” (a szőrzet ellenirányú simításakor hamar visszatér eredeti állásába). A szemek színe barna, kék vagy piros.

Törpe kosorrú

Ez a nyúlfajta sokkal fiatalabb, mint a holland törpe, csak az utóbbi évtizedekben tenyésztették ki. Számos színváltozata jelent meg. Megjelenése a nagy kosorrúakéra hasonlít, de törpe változatban.
Testfelépítés és küllem

A kosorrú törpenyulak mind súlyra, mind pedig méretre nagyobbak, mint a többi törpefajta. Ezt a standard meghatározásánál is figyelembe vették. A fajta legkisebb tömege kifejlett korban 1,0 kg, legnagyobb 2,0 kg. Hazánkban elfogadják még a 2,5 kg-ot is. Az ideális 1,5 kg. Kifejlett kori testtömegét fél éves korára éri el.

A fej kerek, széles. A profil erősen kerek (kosorr). A szemek fényesek. A korona kifejezett (ez a fejtetőn keresztül húzódó, kiemelkedő rész). A fül széles lekerekített, szőrözött, a pofák mellett lógnak, kagylójuk befelé néz. A fülek a szemek vonalában erednek a korona folytatásaként, patkó formában fogják körül a fejet. Ideális hosszúsága 22,0-28,0 cm. Tömör testfelépítés jellemzi. A nyak rövid, a hát és a far jól izmolt. A lábak rövidek, erősek.
Szőrzet, színezet

A szőrzet sűrű, a fedőszőrök nem durvák. A szőrzet színe egyezik a nagy kosorrú színeivel.
Kiállításon hibának számít

Ideálistól eltérő testtömeg, megnyúlt test, nehéz fej, nem eléggé kifejezett korona, előírtnál hosszabb vagy rövidebb szőrszálak. Legkisebbnél kisebb, a legnagyobbnál nagyobb élősúly, rossz fültartás, előírtnál hosszabb vagy rövidebb fülek.

Oroszlánfejű törpenyúl

Származás:

Ez a fajta viszonylag új keletű, de egyre népszerűbb. Belgiumból ered, ahol a svájci rókanyulat (mely nem törpe fajta) belga törpével kereszteztek. Ennek eredménye egy rövid szőrű nyúl lett, sörénnyel a feje körül. A különböző országok különféle standardokra törekednek a fajtával kapcsolatban, míg az Egyesül Államokban az állat kis méretére törekednek (mely formailag a holland törpére hasonlít), addig Angliában a minél nagyobb és egyöntetűbb sörény elérése a cél. Hazánkban egyre népszerűbb fajtává válik, viszont eléggé vegyes az állomány mind testnagyság, mind pedig sörényforma tekintetében.
Testfelépítés és küllem

Magát a sörényességet egy domináns gén okozza, mely az aljszőr hosszabbodását idézi elő a nyak, a pofaalja és a comb tájékán. Ez különböző mértékű lehet, de bármely nagyságú sörénnyel rendelkező nyulat oroszlánfejűnek kell tekinteni. A sörény jellemzője, hogy körbeéri ma fejet, de az arcorri és a szemek közötti rész sima szőrű. Hossza 5 és 8 cm között változhat.

Az állat általános standardjára az erős, lekerekített fej, felálló fülek (maximum 7,6 cm) közepes hosszúságú végtagok, magas tartás (mely láttatja magát a sörényt) jellemző.
Szőrzet, színezet

Minden színváltozat elfogadott.

Oroszlánfejű törpe kosorrú

Származás:

Nem sokkal a törpe oroszlánfejű nyulak létrejötte után ez a változat a törpe kosorrúaknál is megjelent. Kialakulása szintén Európára jellemző. Normál törpe kosorrúak, karakterisztikus sörénnyel a fejük körül. Az állófülűekhez képest ez a sörény általában hosszabb és néha nem olyan dús.

Testfelépítés és küllem

Teljesen egyező a törpe kosorrúakéval, lényeges eltérés csak a sörényben van. Ez 5-7,5 cm hosszú, a fej körül körben található, ráterjed a nyak mögötti "V" részre is. A korona felett frufru van. A combon szőrnadrág található. Ez a felnőtt állatok némelyikén eltűnik, másoknál nem.
Szőrzet, színezet

Minden színváltozat elfogadott.

 p12006311.jpgjongleur.gif

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 1
Heti: 22
Havi: 8
Össz.: 42 693

Látogatottság növelés
Oldal: Nyúl Tartása
Tengerimalac & Nyuszi - © 2008 - 2024 - imadomanyuszikat.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »