Tengerimalac & Nyuszi

Ha szereted a nyuszikat és a tengerimalacokat,itt a helyed! Nézd végig hirdetéseinket,és képeinket! Remélem tetszik az oldal!Ittmegtalálod a legolcsóbb tengerimalac hirdetést,illetve nyuszi hirdetést! (ami nem mindig van,de időbenszólok )

                   Betegségek!

Majd minden betegség veszélyes, ha nem ismerjük fel időben és nem kezeljük. Bármilyen állat tartásánál – legyen az hobby vagy termelői munka – szükséges egy állatorvos kiválasztása, mely ismeri az állományt és rendszeres felügyelet alatt tartja állatainkat. Legtöbbször a baj megelőzhető. Az alábbiakban leírt betegségek tüneteit felismerjük, haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz.

A házinyúl bőr alatti kötőszövetében kialakuló vírus okozta daganatos betegség. A kórokozó a Leporipox nemzettségbe tartozik. Terjedése hasonló a myxomatóziséhoz, a vírus vérszívó rovarok, szúnyogok és ízeltlábúak segítségével kerül a nyúl szervezetébe.

Tünetek: A daganatok száma egy vagy néhány. Folyamatosan nőnek és elérhetik a 2 cm-es nagyságot is.

Kezelés: A daganatok rendszerint 2-3 hónap múlva maguktól visszafejlődnek.

Megelőzés: Mivel a , ezért megelőzése is megegyezik vele.

 

A házinyulaknak egészen 1984-ig a myxomatozis volt az egyetlen, komoly veszteséget okozó vírusos betegsége. Ausztráliában dedomesztrikálódott állományt is ezen vírus segítésével sikerült tömegesen csökkenteni.

Ezt a betegséget először 1896-ban észlelték Dél-Amerikában a gyapotfarkú nyulakon. Innen terjedt át Európára. A betegséget a Lepoipox vírus idézi elő. Nálunk csak a házinyúl és az üregi nyúl fogékony a vírusra. A vírus tenyésztését a különböző vérszívók végzik (szúnyog, bolha,atka, kullancs). A myxomatozisban beteg állat véréből vagy egyéb szövetnedvéből felvett vírus hónapokig életben marad bennük. Minden korosztályt fertőz a nyulak között.

Tünetek: Először a fülben futó erek átjárhatósága miatt a fülkagylón található vérzés észlelhető. Ezek a fejre, orra is kiterjednek. Lappangási ideje 7-10 nap. Ha lefolyása rövid, szintén 7-10 napig tart, ha hosszú, akár két hétig is elhúzódhat. A betegség az állat elhullásával végződik.

Kezelés: Myxoedémás formájában beteg nyúl nem gyógyítható. Egyetlen mód a megelőzés.

Megelőzés: Istálló tisztántartása, vérszívók távoltartása az egyik lényeges szempont. Ez szúnyoghálóval és Atoparazia-ellenes készítménnyel megoldható, de nem ad 100 %-os biztonságot. A másik fontos szempont a vakcinázás. Myxovac vakcinával az állatok 3 hetes kortól olthatók. A fióka anyjától származó védettsége 2 hét után megszűnik. A megelőzés rendkívül fontos, mert a myxomatózis következménye a közel 100 %-os pusztulás lehet.

Vírus okozta betegség, melyet először 1984-ben Kínában ismertek fel. Ekkor ez a betegség járványszerűen söpört végig Kína területén több százezer angóranyúl pusztulását okozva. Magának a betegségnek többféle elnevezése is létezik: nyulak vírus okozta vérfertőzése, elhalásos májgyulladás, nyúlpestis, vérömléses tüdőgyulladás.

Kórokozója egy kalicivírus, melyre csak a házi- illetve őse az üregi nyúl fogékony. Lappangási ideje, mint a tüneteinek jelentkezése után lefolyása is csak néhány nap. Rendkívül járványos jellegű és magas mortalitással (elhullással) járó betegség. Egyes leírások szerint a felnőtt állományokban nagyobb pusztítást okoz. Elhullási aránya 70 és 100% közé tehető.

Tünetek: Kezdetben néhány órás étvágytalanság. Egyes esetekben a beteg állat orrjáratából véres váladék szivárog. Az elhullást megelőzően idegrendszeri tünetek lépnek fel. Az esetlegesen megmaradt egyedek, a fertőzés után még legalább egy hónapig ürítik a vírust bélsárral. Ezeket az egyedeket különítsük el.

Megelőzés: A betegséget megelőzni általános járványvédelmi módszerekkel, speciális védekezési eljárással és vakcinázással lehet. A Leporiphyl vakcina alkalmas 4-6 hetesnél idősebb nyulak hatékony immunizálására.

 

Sztafilokokkózis: A betegséget a Staphylococcus aureus baktérium idézi elő. Házinyulak környezetében bárhol előfordul. Ha rendszeresen takarítunk és fertőtlenítünk, számuk csökkenthető. Azonban a bőr sérülésein át az állat szövetébe kerülve különféle kórosformát hozhat létre.

A talpfekély a lábközép „talppárna” kisebesedésével, kifekélyesedésével jár. Teli padlón tartott állománynál, a mélyalmos tartás következtében alakul ki. A vizelet és bélsár nem tud elfolyni, pang a ketrec aljában. Az állat nem tudván máshova menni – bele kényszerül az alomba. Ez a felület felpuhítja a talppárna bőrét, s ezzel szabad utat nyit a baktériumok számára. Szintén bemeneti kaput jelent az éles ketrecen tartott nyúl, ha a padozatból éles tárgyak, szögek emelkednek ki, ezek felsértik az állat lábát.

Tünetek: Általában először a hátsó lábon, lencsényi területen, időnként vérző pörkös sebek jönnek létre. Ezek gyógyulásra nem hajlamosak. A sebek később fekéllyé alakulnak át. Az állat levert, keveset mozog, – a fájdalom miatt – kisebb a takarmányfogyasztás is.

Kezelés: Csak friss esetekben érdemes. A kezdődő talpfekélyt helyileg fertőtlenítő hatású készítménnyel kezeljük.

Megelőzés: A jól megválasztott padozat a legfontosabb. Minél simább legyen a padozat, s legyen réspadozat, melyeknek az állat talpával érintkező felülete szélesebb.

Szintén a Staphylococcus aureus baktérium okozza. A csecsbimbók nyílásán át jut a tejmirigybe.

Tünetek: Először a hátsó lábaknál levő tejmirigyet támadja meg. A tejmirigy fájdalmas, duzzadt, a szopós nyulak fejlődése visszamarad. Az egész állomány pusztulásához vezethet.

Kezelés: Antibiotikumokkal történik.

Megelőzés: Megfelelő higiéniai körülmények létrehozása, s padozat helyes kialakítása.

 

A házinyúl rühösségének két formája ismert. A ritkább fejrühösség és a gyakoribb fülrühösség. Itt csak az utóbbiról lesz szó.

A fülrühösséget a Psoroptes cuniculi nevű atka okozza. A rühösség rendszerint a belső hallójárat mélyén kezdődik (itt a legkedvezőbb viszony az atkák szaporodására). Lappangása néhány nap és több hét között mozoghat. Elsősorban élő állattal, de a ketrec felszerelései, etetők, itatók, elletők is segíthetnek a terjesztésben. Ezenkívül rühatkával szennyezett takarmány és a gondozó is terjesztheti.

Tünetek: A fülkagyló belső felületén és a hallójáratban is vastag, lemezes, néha többrétegű hámlemezek vagy zsírosan tapadó pörkök jönnek létre. Ezek a hallójárat bőréhez erősen tapadnak, csak erőszakos beavatkozással távolíthatók el. Ezek alatt nedvedző, vérző felület marad vissza, melyen atkák ezrei láthatók. Gyakori szövődménye lehet a fülrühösségnek a középfülgyulladás és a gennyes agyburokgyulladás.

Kezelés: Sikeresen kezelhető hatékony készítményekkel. A kezelést érdemes az egész állományon alkalmazni és 7-10 nap után megismételni.

Megelőzés: Megbízható, atkamentes helyről vásároljuk a tenyésznyulainkat.

Házinyulaknál viszonylag ritkán megállapított bántalom. Élősködő: Spilosyllis cuniculi a házinyúl bolhája, mely csak ideiglenesen, vérszívás céljából tartózkodik az állaton.

Tünetek: A súlyos bolhásság tünetei fiatal állatokon figyelhetők meg. Az állat nyugtalan, vakaródzik, bőrén helyenként szúrásnyomok találhatók.

Megelőzés: Léteznek megelőző és gyógykezelő készítmények. Ezeket a tünetek súlyosságától függően az állatorvos írja fel. A megfelelő higiénia, - mint minden betegség esetében - kritériuma a megelőzésnek.

 

A beteg állatok gyógykezelésénél arra kell törekedni, hogy az előirt mennyiségű gyógyszer teljes biztonsággal bekerüljön a nyúl szervezetébe. A legbiztosabb módszer, ha a gyógyszert injekció formájában juttatjuk a szervezetbe.

A gyógyszerbeadás másik lehetősége, amikor a készítményt takarmányba keverve kínáljuk az állatnak. Ez különösen hobbyként tartott nyulaknál biztonságos módszer, ahol a gazda figyelemmel tudja kísérni hogy kisállata biztosan elfogyasztja a kívánt táplálékot. Hátránya azonban, hogy a legtöbb betegség étvágytalansággal jár, azonkívül egyes készítményeknek kellemetlen íze vagy szaga van, ezért az állatok nem akarják elfogyasztani. Tehát ez csak akkor alkalmazható, ha az állatok étvágya kifogástalan.

Megbízható eljárás, ha a folyékony, vagy por alakú gyógyszert ivóvízbe (esetleg kamilla teába) keverjük és adjuk az állatok elé, mert a beteg nyúl rendszerint szomjas, így a folyadékot szívesebben elfogyasztja. Folyadékba kevert gyógyszer esetén a hibahányadot csökkenthetjük azzal is, ha a készítményt szemcseppentő, vagy kanál segítségével a száj foghíjas részénél juttatjuk be az állat szájába.

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 17
Havi: 3
Össz.: 42 688

Látogatottság növelés
Oldal: Nyúl betegségek
Tengerimalac & Nyuszi - © 2008 - 2024 - imadomanyuszikat.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »